Jihoruský ovčák / Южноруссккая овчарка / South Russian ovtcharka / Dél-orosz juhászkutya / Owczarek południowo-rosyjski juzak

 

Vítejte na stránkách chovatelské stanice Divo Rossii

Добро пожаловать на наш сайт Питомника “Диво Россіі”

 

              

 
 
 
 
 
:::EURO YOUZHAK SHOW:::
 
 

Historie Euro Youzhak ..

 

 

V roce 2000, během setkání několika majitelů jihoruského ovčáka v České republice, kdy při společném setkání při posezení u táborového ohně, společně vyslovili přání, zdali by bylo možné uspořádat setkání majitelů a příznivců tohoto plemene. V tu dobu, nikde po celé Evropě, nebylo možné se mimo výstavy organizovaně setkat s ostatními majiteli jihoruského ovčáka. V Rusku se konala různá setkání, velké výstavy, chovatelské aktivity, ale v EVROPĚ … NIC. Vnímali jsme nutnost uspořádat speciálně zaměřený víkend, během kterého by lidé měli možnost sdílet informace o chovu, setkávat se s přáteli, poznávat přátele nové a vůbec užívat si odpočinku.

„Výbor EY“ byl založen Ilonou Kupčíkovou a Tamarou Kahánkovou /CZ/, Sergiem Zavattarem /I/, Heike Dijkstra a Dianou Sari /NL/. Společně se rozhodli, že je na čase, aby vznikla „mezinárodní akce“, zaměřená na jihoruského ovčáka a tím dali za vznik tzv. EURO AKCI – EURO YOUZHAK.

 

Chaki Chupur C.C. + Radovan Pěček /CZ/ + Svetlana Kokonena /LV/

 

První setkání EURO AKCE (EURO YOUZHAK) se uskutečnilo dne 30. srpna 2002 ve Zbraslavi u Brna /CZ/. Akce si vyžádala mnoho usilovné práce, přemýšlení, elektronickou komunikaci a vlastní organizaci. Na padesát jihoruských ovčáků bylo zaregistrováno ze zemí jako je Rusko, Litva, Itálie, Německo, Nizozemí, Česká republika, Ukrajina, Francie, Lotyšsko a Slovensko. Soutěž posuzovala paní Elena Tsukanova z Ruska. Jejím vítězným psem v kategorii „best of best – BOB“ se stal pes z Francie - ASKANIA SKAZKA POUCHKIN ORLIK, nejlepším na výstavě "best in show - BIS" byl vybrán mladičký pes holanského chovu -  SARISIN´S ZHDAN BYELI BOYAR.

  

   

Články o 1. setkání EY /CZ/ - autoři článků: Tamara Kahánková, Ilona Kupčíková

 

 

 

BIS - Akima Nublan /CZ/

 

BOS - Inglisilm Imperial Iwan

Setkání, seminář a soutěž – to vše se ukázalo jako velký přínos a úspěch, a proto se výbor rozhodl, že se akce budou konat každé dva roky. A tak se v roce 2004, konkrétně dne 1. května 2004 konala tato akce v maďarském městě Szentendre, ležící na řece Dunaj. Během této akce se sešlo 45 majitelů jihoruského ovčáka a měli tak opět možnost strávit nádherný víkend. Tato akce byla spolupořádána Gáborem Hargitaiem a Hedvigou Vari /H/ a mimo mnoho času věnované přípravě, se také podíleli na zajištění oficiálního mezinárodního setkání kynologické organizace se zaměřením na psí zkoušky v oblasti pastevectví. Je až s podivem, kolik jihoruských ovčáků se může podílet na pastevectví, aniž by prošli předchozím tréninkem!!! Akce EURO YOUZHAK byla posuzována panem Peterem Harsanym  z Maďarska. Jeho vybraným psem v kategorii “best in show – BIS” se stala fena českého chovu AKIMA NUBLAN (Česká republika).

 

Další akce se konala opět v Maďarsku ve městě Szentendre a to dne 6. května 2006. Členy výboru se stali: Roland Tarjanyi /H/ a stejně jako v předchozím ročníku Gabor Hargitai a Hedviga Vari /H/. Dalšími členy byli Ilona Kupčíková /CZ/, Sergio Zavattaro /I/, Diane Sari /NL/. Tehdy se výstavy účastnilo celkem 29 přihlášených psů. Posuzovatelem se stala paní Irina Furjanova z Ukrajiny. Jejím vybraným psem v kategorii “best in show – BIS” byla zvolena fena holanského chovu SARISIN´S ZDHANA BAZHENA BYELKA. Paní Furjanova taktéž organizovala seminář zaměřený na jihoruské ovčácké psy. V tuto dobu, podobně jako před dvěma lety, jsme byli vřele přivítáni na farmě Józsefa Árkosi (Maďarsko), který je pastevcem ovcí, a který nám vyšel vstříc a umožnil našim psům věnovat se práci s ovčím stádem a nejlepšího z nich tituloval oficiálním vyznamenáním mezinárodní kynologické organizace (FCI).

 

BOS - Gerett Bolivar C.C. /CZ/

 

BIS - Sarisin´s Zdhana Bazhena Byelka /NL/

 

A již jsme v roce 2008! Euro akce jihoruského ovčáka /tzv. Euro youzhak/ se konala tam, kde započala, tedy v České republice. Výbor představoval členy: Ilona Kupčíková, Lenka Maierová, Radovan Pěček /CZ/, Sergio Zavattaro /I/ a Diane Sari /NL/. Upřímně věřím, že toto opětovné setkání dopadne stejně tak úspěšně jako všechna ta předchozí a budeme se moci těšit na skvělé psy, užívat si nádherného počasí, přátelských lidí a vůbec skvělých chvil!! A pevně doufám, že všechny z vás budeme moci potkat při účasti na setkání Euro akce ku příležitosti výročí v roce 2010, kdy se uskuteční setkání již po páté !!!!

Za výbor EY: Diane Sari /NL/. Text přeložil: plk. Mgr. Jakub Kunčar /CZ/

   

V roce 2008 se akce Euro Youzhak konala  pod záštitou klubu ruských a asijských ovčáckých psů /CZ/ v autokempu ATC Morava v Mohelnici. Výstavní výbor pracoval ve složení: Ilona Kupčíková, Lenka Maierová, Radovan Pěček, Marcela Paličková, Barča Dostálová /sponzorské dary/(CZ), Sergio Zavattaro (I), Diane Sari (NL). Výstavy se účastnilo 45 psů z České republiky, Holandska, Bulharska, Ruska, Litvy, Lotyšska, Španělska a dalších zemí.. Výstavu posuzoval polský rozhodčí Miroslav Redlicky. Jeho vítězným psem v kategorii "best of best - BOB" se stala fena českého chovu ANUSCHKA CHARISMA ADANI-ZARI. Předchozí den a za stejného složení komise se uskutečnila další výstava - Speciální výstava jihoruských ovčáků . Této akce se zúčastnilo 40 psů z výše uvedených zemí. Výstavu posuzoval pan Petr Řehánek z České republiky. Jeho vítězným psem v kategorii "best of best - BOB" se stal pes českého chovu CHAKI CHUPUR CORSAIREY CASCH.

BIS - Anuschka Charisma A.Z. /CZ/

BIS - Special Show - Chaki Chupur C.C. /CZ/

 Za výbor EY: Lenka Maierová, Ilona Kupčíková /CZ/

Článek byl redaktorkou malinko pozměněn, dokonce byl otištěn chybný komentář k jedné fotografii. Přesto účel alespoň minimálního seznámení veřejnosti s plemenem tak snad byl učiněn... :)

 
 

V roce 2008 vyšel v žurnálu o jihoruském ovčáku článek o Euro Youzhak..